Potaż Jana Sołtyka we włości trubeckiej

RGADA, ML 108, f. 425-426v. Zwrot długu dla Jana Sołtyka przez króla Władysława IV. Za tekst serdecznie dziękuję Andrzejowi Haratymowi.

Janowi Sołtykowi trzydzieści pięć beczek potaszu w Trubecku za wydatki jego.

Władysław IV

 Oznajmujemy tym listem naszym komu to wiedzieć należy. Urodzony Jan Sołtyk mając w poruczeniu robienie towarów leśnych w kraju siewierskim w Trubecku przez ekspeditię moskiewską wyrobił potażu niemało, na który wydał swoich pieniędzy pewną summę na potrzebę naszą. I za nastąpieniem Moskwicina na państwa nasze zabrany był ten potaż. Teraz po skończeniu szczęśliwie tej ekspeditii przez nas i rekuperowaniu kraju siewierskiego, jeno wrócono go od Moskwy beczek trzydzieści pięć, który jako dispositiej naszej podległy, przerzeczonemu Sołtykowi za ten dług onemu winny dajemy i konferujemy. Ma tedy urodzony Sołtyk wziąwszy ten potaż w Trubecku na swój pożytek obracać, dać, darować, przedać i jako chcąc im szafować.

Co do wiadomości wszystkich przywodząc, mianowicie szafarzów naszych tamejszych budnych. Chcemy mieć i rozkazujemy, aby mu w tem żadnej przeszkody nie czynili dla łaski naszej. Na co dla lepszej wiary ręką się naszą podpisawszy pieczęć Wielkiego Księstwa Litewskiego przycisnąć rozkazaliśmy. Dan w Warszawie dnia trzydziestego pierwszego miesiąca marca roku pańskiego tysiąc sześćset trzydziestego piątego panowania królestw naszych polskiego i szwedzkiego trzeciego roku.

Vladislaus Rex

Marcian Tryzna

Referendarz i pisarz WKsL

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz