DANINA PANA [TOMASZA] DZIĘGLA

danina Tomasza Dzięgiela 001Tomasz Dzięgiel otrzymuje wymiar pustoszy Hlistowo nad rzeką Piesiakiem we włości iwankowskiej. Przepisał, zredagował i mapką opatrzył Jakub Brodacki.

Jag 906, s. 177 wg pierwotnej numeracji (skan 174)

Adam Zaręba mierniczy JKM województwa smoleńskiego przysięgły.

Czynię wiadomo tym pisaniem mojem, iż za uniwersałem JKM PNM i za listem podawczem JMP rewizora JKM podsędka smoleńskiego wymierzyłem gruntu do paszni i osady zgodnego p. Dzięglowi włók dziewięć na pustoszy Hlistowie, w województwie smoleńskiem we włości iwankowskiej nad rzeką Sustromcem i Krucicą leżące.

danina Tomasza Dzięgiela 002Tego gruntu ograniczenie tak się ma. Pierwsza ściana granice od rzeki Sustromca i od ujścia rzeczki [okienko]*. A rzeczką [okienko] w górę w starą miedzę, która dzieli grunt jawliski**. Tąż miedzą starą do kopca narożnego, który usypany na gruncie Hlistowa. Od tego kopca w prawo ścianą przesieczoną, która dzieli grunt PP. Dmuchowskich. Tąż ścianą w wielki rów przez rzeczkę Krucicę, w rowek mały, ścianą do drogi, która idzie [s. 178:] z Dziurkina na Schyłową, przy którym kopiec. A drogą ku Dziurkinu do kopca na nowej ścienie usypanego, który dzieli grunt Dziurkina pana Bielkiewicza. Tąż ścianą w rów. A rowem w ruczaj Piesiak. A ruczajem Piesiakiem w rzekę Sustromiec. A Sustromcem w ujście rzeczki [okienko]. U którego się pierwsza ściana granice zaczęła i tam się kończy.

W tem ograniczeniu kopcami etc. etc. Które to włók dziewięć wymierzawszy i dostateczne ograniczenie uczyniwszy, podałem w moc dzierżenie p. Dzięglowi. Co dla lepszej wiary i pewności dałem ten list mój mierniczy, z podpisem ręki mej i z moją pieczecią. Pisan w Smoleńsku d. czternastego july roku tysiąc sześćset dwudziestego ósmego.

*Chodzi zapewne o ruczaj Naslirka (Наслирка) dopływ Sustromca.

**Chodzi zapewne o miejscowość Jakowlewicze (Яковлевичи).

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz