Danina Marcina Zaleskiego pomocnika puszkarskiego

Jag 906 s. 205 (wg pierwotnej numeracji). Skan 200.

Marcin Zaleski otrzymuje sześć włók na pustoszy Starynki na Ruczajem Bohaczowskim we włości wopieckiej. Przepisał i zredagował Jakub Brodacki.

Adam Zaręba mierniczy JKM województwa smoleńskiego przysięgły.

Czynię wiadomo tym pisaniem mojem, iż za przywilejem JKM PNM na puszkarze smoleńskie danego i za listownem rozskazaniem od jasnie wielmoznego JMPana Aleksandra Corwina Gosiewskiego wojewody smoleń[skiego] puńskiego etc starosty abym wymierzył gruntu do paszni i osady zgodnego p. Marcinowi Zaleskiemu włók sześć na służbie puszkarskiej pomocnikoskiej w zamku smoleńs[kim] mianowicie na pustoszy Starynkach w województwie smoleńs[kim] we włości wopieckiej nad Ruczajem Bohaczowskiem leżące.

Tego gruntu ograniczenie tak się ma. Pierwsza ściana granice od Ruczaja Zabłocia po wielką ścianę, na której usypany kopiec, około dwóch brzóz z znamionami, który dzieli grunt po lewej ręce p. Jana Zdanowicza Makowa. Od tego kopca i łuhu tą ścianą prostym trybem idąc przez górę do kopca narożnego na gruncie Starynek usypanego, który dzieli grunt Makowa. Od tego kopca powracając w lewo prostem trybem idąc do ściany podłuznej, na której usypany kopiec w sobie głowy [?]. Od tego kopca w prawo do kopca narożnego około trzech osin na łuhu błotnym usypanego. Od tego kopca powróciwszy w prawo prostym trybem idąc znamionami na drzewach do drogi z Starynek do Smoleńska idącej, przy której kopiec usypany. Tą ściana w Rowek, Rowkiem do kopca Pawłowego na brzegu Ruczaja Pohancowa usypanego. Od tego Rowu i kopca w prawo śrzodkiem Ruczaja Pohanowa idac w niż do pierwszej ściany i kopca, około dwóch brzóz usypanego. U którego się pierwsza ściana granice zaczęła i tam się kończy.

W tem ograniczeniu kopcami etc etc. Które to włók sześć wymierzawszy i dostateczne ograniczenie uczyniszy podałem w moc, dzierżenie p. Marcinowi Zaleskiemu na służbie puszkarskiej pomocnikowskiej w zamku smoleńskiem. Co dla lepszej wiary i pewności dałem ten list mój z podpisem ręki mej własnej i z moja pieczęcią. Pisan w Smoleńsku dnia piątego marca roku tysiąc sześćset trzydziestego.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz